Poradnik – Nintendo Wii U / Wii

Ostatnia aktualizacja – 26.02.2019

Witam w moim "małym" poradniku związanego z konsolami i grami Nintendo. Wii U to moim zdaniem bardzo niedoceniona konsola, zarówno wśród deweloperów, jak i samych graczy. Ci mniej doświadczeni często nawet nie odróżniają Wii od Wii U. Jeśli jesteśm jednym z takich, lub po prostu interesuje cię stacjonarna konsola Nintendo, rozsiądź się wygodnie i pozwól, że postaram się wytłumaczyć o co w tym wszystkim chodzi. 

Starałem się podać się tutaj garść suchych faktów liczbowych oraz kompletnie obiektywnie do tego podejść od strony sprzętu. Wymienię również kilka gier na każdy z poniższych sprzętów, które polecam – to jak można się domyślić jest już zupełnie subiektywne. W związku z tym, oraz jako że po prostu nie we wszystko jeszcze mogłem zagrać, artykuł ten będzie aktualizowany co jakiś czas.

Zapewne zauważycie, że polecam przede wszystkim tytuły ekskluzywne dla konsol Nintendo. Konsole Nintendo mają to do siebie, że te najlepsze gry na ich konsole są ich własne. Mógłbym polecić tutaj również Darksiders II, Mass Effect 3, itp., ale zdobycie tych gier akurat na tę konsolę jest trudne i drogie. To świetne pozycje same w sobie, ale będzie taniej, łatwiej i "kompletniej" (tak jak to w przypadku Injustice) kupienie ich na PC lub inne konsole.

Czego nie znajdziesz w tym artykule:
  • Odpowiedzi na pytanie "czy warto kupić konsolę X w roku XXXX". O tym musisz zadecydować sam np. na podstawie informacji zebranych przeze mnie poniżej. 
  • Jednoznacznego stwierdzenia, że model X konsoli Y jest wygodniejszy/lepszy od modelu Z. Ta decyzja również należy do Ciebie.
  • Poradnika przejścia gry X lub gdzie ją kupić/ściągnąć.
  • Spisu wszystkich gier na daną platformę – wymieniam tylko te tytuły, które przypadły mi do gustu.

Kilka pojęć na start:
Amiibo – figurki z bohaterami z gier Nintendo, które przechowują dane odnośnie danej gry i danej postaci z tej gry. Dzięki temu, np. mogę zabrać swoją postać do walki w Super Smash Bros. do kolegi. Lista wszystkich Amiibo i kompatybilnych gier jest tutaj.

Virtual Console – emulator gier retro na nowszych konsolach.

Cross-buy – system zakupów gier cyfrowych. Wystarczy zakupić grę na konsolę A, żeby móc w nią grać również na konsoli B. Nie ma potrzeby podwójnego wydawania pieniędzy... Nintendo jednak tego nie wspiera. Cross-buy najlepiej wypada na konsolach Sony.

Mii – nic innego jak avatar do naszego konta zarejestrowanego w konsoli imitującego naszą miniaturkę. Bez Mii nie da się założyć konta Nintendo ID. Mii można zmieniać, jednak Nintendo ID już nie.

Miiverse – specjalny portal społecznościowy, tylko dla posiadaczy kont Nintendo ID. Dostępny jest przez przeglądarki ale również, a przede wszystkim najlepiej przeglądać go z poziomu konsoli. Wszystkie konsole Wii U i 3DS/2DS/NEW wspierają Miiverse.

Nintendo Wii U

Europejska premiera: 30.11.2012
Procesor: 1.24 GHz Tri-Core IBM PowerPC "Espress"
Pamięć: 2GB DDR3
Dysk: 8GB (Basic) / 32 GB (Premium)
Dodatkowe: gniazdo na kartę SD, 4 gniazda USB na akcesoria/dysk zewnętrzny, gniazdo HDMI, gniazdo do sygnału analogowego, gniazdo do podłączenia sensor bara, napęd DVD, karta Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0 (do połączenia z kontrolerami), czytnik NFC wbudowany w Gamepada
Kompatybilność wsteczna: Tak, ze wszystkimi grami i akcesoriami na Wii + tytuły na Virtual Console
Blokada regionalna: Tak
Podstawowy kontroler: Wii U Gamepad (w zestawie z konsolą zawsze jeden)
Maksymalnie obsługiwanych kontrolerów naraz: 5 (1 Gamepad + 4 kontrolery od Wii). Dzięki specjalnemu rozgałęziaczowi można grać w 8 osób w Super Smash Bros. For Wii U, wymaga to jednak dodatkowych padów do GameCube'a.

Nintendo Wii U w wersji Premium. Wizualnie wersja Basic różni się tylko kolorem.

Wii U to najnowsza konsola domowa Nintendo. W zestawie z konsolą znajdziemy wszystko potrzebne do pierwszego uruchomienia sprzętu i gry. Istnieją dwie wersje konsoli: Basic oraz Premium. Wersja Basic ZAWSZE jest w białym kolorze i ZAWSZE ma 8 GB pamięci wewnętrznej. Analogicznie, wersja Premium ZAWSZE jest koloru czarnego i ZAWSZE MA 32 GB pamięci wewnętrznej. Obie wersje różnią się tylko i wyłącznie pojemnością dysku i kolorem obudowy. Pojemność dysku jest współdzielona zarówno dla systemu, jak i gier. W przypadku zbyt małej ilości miejsca na dysku, można przez USB podłączyć do konsoli pendrive lub dysk zewnętrzny 2.5 cala lub 3.5 cala. Należy mieć na uwadze to, że w przypadku dysków 2.5" prawdopodobnie trzeba będzie go podłączyć za pomocą kabla USB typu Y. Wii U nie odtwarza żadnych multimediów (filmów, muzyki, zdjęć), niezależnie czy są na dysku czy na płycie.

Możliwe jest pobieranie gier w wersji cyfrowej za pomocą zainstalowanej aplikacji Nintendo eShop. W tym celu konieczne jest utworzenie konta w sklepie. Loginem jest Nintendo ID, jest to również nazwa naszego konta w konsoli. To Nintendo ID podajemy znajomym do wspólnej zabawy przez sieć. Każde Nintendo ID ma swój avatar, ludzika Mii. Na jednej konsoli może być utworzonych kilka kont. Niezależnie od tego, co pobrał/kupił jeden użytkownik, drugi może z pobranych rzeczy korzystać, pod warunkiem, że nie ma blokady rodzicielskiej, a tytuł ma oznaczenie PEGI +18. Każde konto może mieć inny kraj, ale nie może mieć innego kontynentu. Np. skoro mam europejską konsolę, mogę utworzyć konta na różne kraje europejskie, ale nie utworzę konta na USA. Na Nintendo eShop znajdują się gry na Wii U, indie oraz Virtual Console. Zakupy cyfrowe są przypisywane jednocześnie do konsoli i do konta. Nie będę mógł zalogować sie na swoje konto na konsoli kolegi. W gamepadzie wbudowany jest już czytnik NFC, który pozwala na stosowanie Amiibo w kompatybilnych grach. Nintendo Wii U jest kompatybilne z Wii i można wykonać również system transfer z jednej konsoli na drugą (więcej informacji na ten temat niżej, przy opisie Wii).

Polecane przeze mnie gry na Wii U:
  • Mario Kart 8 (Wyścigi),
  • Rayman Legends (Platformówka 2D),
  • Yoshi's Wolly World (Platformówka 2D),
  • Pikmin 3 (Strategia),
  • Captain Toad: Treasure Tracker (Platformówka 3D, gra logiczna),
  • The Legend of Zelda: Wind Waker HD (Przygodówka akcji),
  • The Legend of Zelda: Twilight Princess HD (Przygodówka akcji),
  • The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Przygodówka akcji, RPG),
  • Super Mario 3D World (Platformówka 3D),
  • Star Fox Zero (Akcja),
  • Bayonetta 2 (Akcja, Slasher),
  • Xenoblade Chonicles X (RPG),
  • Donkey Kong Country: Tropical Freeze (Platformówka 2D),
  • LEGO City Undercover (Przygodówka akcji),
  • Super Smash Bros. for Wii U (Bijatyka), 
  • Axiom Verge (Przygodówka akcji) – dostępna tylko na eShopie,
  • Another World: 20th Anniversary Edition (Przygodówka akcji) – dostępna tylko na eShopie,
  • wszystkie niżej polecane przeze mnie gry na Wii.

Polecane przeze mnie gry z Virtual Console:
  • Earthbound Beginnings [NES] (jRPG) – po raz pierwszy dostępne poza Japonią,
  • Earthbound [SNES] (jRPG) – po raz pierwszy dostępne w Europie,
  • Super Mario Bros.: Lost Levels [NES] (Platformówka 2D),
  • Super Mario World [SNES] (Platformówka 2D),
  • Super Metroid [SNES] (Przygodówka akcji),
  • The Legend of Zelda: A Link to the Past [SNES] (Przygodówka akcji),
  • The Legend of Zelda: Ocarina of Time [N64] (Przygodówka akcji),
  • Super Mario 64 [N64] (Platformówka 3D),
  • Golden Sun [GBA] (RPG),
  • Mario & Luigi: Superstar Saga [GBA] (RPG)
  • Metroid: Zero Mission [GBA] (Przygodówka akcji),
  • Metroid Fusion [GBA] (Przygodówka akcji),
  • New Super Mario Bros. [NDS] (Platformówka 2D),
  • The Legend of Zelda: Phantom Hourglass [NDS] (Przygodówka akcji),
  • The Legend of Zelda: Spirit Tracks [NDS] (Przygodówka akcji),
  • Metroid Prime Trilogy [Wii] (Adventure FPS),
  • Xenoblade Chronicles [Wii] (RPG).

Moim zdaniem: Wii U to najlepsza obecnie konsola Nintendo na rynku. Gier specjalnie pod tę konsolę jest niewiele, ale są najwyższej jakości działają w 1080p w 60 klatkach, a dzięki kompatybilności wstecznej i niskim cenom gier VC to najlepszy wybór jeśli chodzi o konsolę imprezową, ale nie tylko. Te gry dostarczają niemało frajdy na co dzień, w trakcie samotnych wieczorów.


Nintendo Wii

Europejska premiera: 08.12.2006
Procesor: IBM PowerPC "Broadway" 729 MHz
Pamięć: 88MB, 24MB MoSys 1T-SRAM, 324MHZ, 2.7GB/s bandwidth
Dysk: 512 MB + karta SD
Dodatkowe: gniazdo na kartę SD, 2 gniazda USB 2.0 na akcesoria, gniazdo do sygnału analogowego, gniazdo do podłączenia sensor bara, napęd DVD, karta Wi-Fi IEEE 802.11 b/g, Bluetooth (do połączenia z kontrolerami), 4 gniazda do padów od GameCube'a, 2 gniazda na karty pamięci od GameCube'a
Kompatybilność wsteczna: Tak, ze wszystkimi grami na Nintendo GameCube + tytuły na Virtual Console
Blokada regionalna: Tak
Podstawowy kontroler: Wii Remote
Maksymalnie obsługiwanych kontrolerów naraz: 4

Wii w wersji premierowej z kompatybilnością wsteczną z grami na Nintendo GameCube.

Wii odniosło największy sukces komercyjny ze wszystkich konsol stacjonarnych Nintendo. Dysk wbudowany w konsolę ma pojemność 512 MB i to na nią instalujemy tytuły zakupione cyfrowo. Co prawda jest slot na karty SD, na które możemy przenosić gry kupione na Wii Shopie, ale w celu ich uruchomienia i tak potrzebujemy wolnego miejsca na dysku konsoli. 

Co ważne – na cyfrowym sklepie nie kupimy pełnych gier na Wii. Tam są tylko i wyłącznie "małe" gry (tzw. WiiWare) lub Virtual Console (cyfrowe wersje gier ze starszych konsol). Oznacza to, że na dysku konsoli możemy zapisywać dane tylko i wyłącznie związane z Wii. Pomimo tego, że konsola jest kompatybilna wstecz z GameCubem, nie zapiszemy naszych save'ów z gier na tę konsolę w pamięci Wii – do tego będziemy potrzebować karty pamięci od GameCube'a oraz oczywiście pad od tejże konsoli, aby w ogóle mieć możliwość gry. Pomimo napędu DVD oraz wejść USB, nie odtworzymy na Wii żadnych multimediów. Są różne wersje kolorystyczne, które niczym się nie różnią, ale pod koniec życia konsoli powstały nowe modele ze zmianami.

W 2011 roku na rynku pojawiła się Wii Family Edition, z której zostało usunięte wsparcie dla GCN. Warto na to zwrócić uwagę, jeśli zależy Wam na kompatybilności wstecznej z tą konsolą. Jedyną zmianą wizualną jest położenie napisów na froncie konsoli. Jeśli się ją położy, to w starszych modelach te napisy są pionowe, zaś w Family Edition poziome.

Wii Family Edition wizualnie różni się tylko napisami na froncie.

Drugi model ze zmianami to Wii Mini wyprodukowane w 2013 roku, które przeszło drastyczną zmianę wizualną. Ta wersja również nie jest kompatybilna wstecz, dodatkowo usunięto z niej moduł Wi-Fi, slot na kartę SD oraz jeden z portów USB. Brak dostępu do internetu oznacza brak Wii Shopu w tej konsoli.

Poza tymi zmianami, każda z konsol ma identyczne osiągi.

Wii Mini

Niezależnie od wybranego modelu, w podstawowym wyposażeniu znajdziemy już wszystko potrzebne do pierwszego uruchomienia konsoli oraz gry: okablowanie, Wii Remote + nunchuck oraz czytnik podczerwieni do naszego kontrolera. Bez niego, żaden z kontrolerów ruchowych nie będzie działał. Do samego Wii Remote można podłączyć nie tylko nunchucka, ale również np. Classic Controller Pro. Późniejsze modele Wii Remote są wyposażone w dodatkowy moduł "Wii Motion Plus". Pozwala on na dokładniejsze odczytywanie ruchów, a do niektórych gier jest nawet wymagany. Samodzielną dostawkę z Plusem można dokupić oddzielnie i podłączyć do starszych kontrolerów.

Wii wprowadziło również avatary, tzw. Mii. W przeciwieństwie do nowszych konsol, te avatary nie są powiązane z żadnym kontem, ponieważ takowych Wii nie posiada. Mii w tym przypadku są tylko poboczną aplikacją do zabawy w tworzenie miniaturki ludzików. Wszystko co zostanie zakupione cyfrowo, jest przypisywane tylko do konsoli. W przypadku nieodwracalnego uszkodzenia sprzętu, wszystko przepada. Można przenieść całkowicie swoje dane na Wii U za pomocą aplikacji System Transfer. Trzeba ją jednak uprzednio pobrać z Wii Shopu, oraz obie konsole muszą być w jednym pomieszczeniu – nie jest możliwe wykonanie transferu przez internet. Produkcja Wii została zakończona w 2011 roku, zaś funkcje sieciowe w grach zostały wyłączone 20 maja 2014 roku. Oznacza to, że od tamtej pory nie jest już możliwa gra ze znajomymi po sieci. Sklep cyfrowy, Wii Shop, został zamknięty 30 stycznia 2019, co oznacza, że w chwili obecnej Nintendo Wii jest całkowicie pozbawione jakichkolwiek funkcji sieciowych.

Polecane przeze mnie gry na Wii:
Pamiętajcie – wszystkie gry na Wii są kompatybilne z Wii U!
  • Mario Kart Wii (Wyścigi),
  • Super Smash Bros. Brawl (Bijatyka),
  • Metroid Prime Trilogy (Adventure FPS) – dostępne również na Wii U jako tytuł Virtual Console,
  • Metroid Prime 3: Corruption (Adventure FPS),
  • The Legend of Zelda: Skyward Sword (Przygodówka akcji) – dostępne również na Wii U jako tytuł Virtual Consolewymaga Wii Motion Plus,
  • The Legend of Zelda: Twilight Princess (Przygodówka akcji) – na Wii U dostępna jest również wersja HD,
  • The Last Story (RPG), 
  • No More Heroes (Akcja),
  • Xenoblade Chronicles (RPG) – dostępne również na Wii U jako tytuł Virtual Console,
  • Phoenix Wright (seria) (Przygodówka Point&Click, Visual Novel) – dostępna tylko na WiiShop,
  • BIT.TRIP (seria) (Gra rytmiczna) – dostępna tylko na WiiShop,
  • Ōkami (Przygodówka akcji),
  • Sonic Colours (Platformówka 2D),
  • Wii Sports Resort (Minigry sportowe) – wymaga Wii Motion Plus,
  • Dragon Ball Z: Budokai Tenkaichi 2 / Budokai Tenkaichi 3 (Bijatyka),
  • Crash of the Titans (Platformówka 3D).

Polecane gry na Nintendo GameCube:
  • Metroid Prime (Adventure FPS),
  • Metroid Prime 2 (Adventure FPS),
  • Sonic Heroes (Platformówka 3D),
  • Metal Gear Solid: The Twin Snakes (Skradanka/Akcja),
  • The Legend of Zelda: Twilight Princess (Przygodówka akcji) – na Wii U dostępna jest również wersja HD,
  • The Legend of Zelda: Wind Waker (Przygodówka akcji) – na Wii U dostępna jest również wersja HD,
  • Luigi's Mansion (Przygodówka),
  • Eternal Darkness (Horror),
  • Super Smash Bros. Melee (Bijatyka),
  • Soul Calibur II (Bijatyka),
  • Viewtiful Joe (Akcja, Beat 'em up),

Polecane przeze mnie gry z Virtual Console:
  • Super Metroid [SNES] (Przygodówka akcji) – dostępna również na Wii U jako tytuł Virtual Console,
  • Chrono Trigger [SNES] (RPG),
  • Super Mario RPG: Legend of Seven Stars [SNES] (RPG) – dostępna również na Wii U jako tytuł Virtual Console,
  • Super Mario 64 [N64] (Platformówka 3D) – dostępna również na Wii U jako tytuł Virtual Console,
  • The Legend of Zelda: Ocarina of Time [N64] (Przygodówka akcji) – dostępna również na Wii U jako tytuł Virtual Console,
  • The Legend of Zelda: Majora's Mask [N64] (Przygodówka akcji),
  • The Legend of Zelda: A Link to the Past [SNES] (Przygodówka akcji) – dostępna również na Wii U jako tytuł Virtual Console,
  • Super Smash Bros. [N64] (Bijatyka),
  • Earthworm Jim 2 [Sega Mega Drive] (Platformówka 2D),
  • Sonic The Hedgehog 3 [Sega Mega Drive] (Platformówka 2D),
  • Kirby's Adventure [NES] (Platformówka 2D) – dostępna również na Wii U jako tytuł Virtual Console,
  • Paper Mario [N64] (RPG) – dostępna również na Wii U jako tytuł Virtual Console,
  • Super Mario World [SNES] (Platformówka 2D) – dostępna również na Wii U jako tytuł Virtual Console,
  • Super Mario Bros. (seria) [NES] (Platformówka 2D) – dostępna również na Wii U jako tytuł Virtual Console,

Moim zdaniem: Wii było świetną konsolą, sam bawię się dzięki niej do dzisiaj. Wiele osób w momencie premiery Wii U uznało, że ta najnowsze dziecko Big N nie ma sensu i zwyczajnie nie przesiadali się oni na ten sprzęt zostając przy starszym bracie. Gdyby nie wyłączenie usług sieciowych w grach na Wii, prawdopodobnie Wii U sprzedałoby się jeszcze gorzej. Chociaż gier polecam niewiele, wyszło ich na Wii mnóstwo, przez co trzeba uważać na crapy. Sterowanie ruchowe działa jak należy, kompatybilność wsteczna to duży atut, w dodatku każde Wii można bez większych problemów odblokować u siebie w domu. Daje to takie benefity jak np. zdjęcie blokady regionalnej oraz oglądanie multimediów na konsoli. Byłem przeciwny tej konsoli, dopóki sam nie sprawdziłem jej na własnej skórze, kilka lat już po premierze. Nie żałuję ani chwili spędzonej z Wii oraz ani jednej złotówki wydanej na tę platformę. Dzisiaj wielu graczy odstrasza brak HDMI. W tej sytuacji mogę odpowiedzieć tylko "współczuję".


Dziękuję, że dotrwałeś aż tutaj. Zrezygnowany? Za dużo informacji? Spokojnie, daj sobie trochę czasu, aby przyswoić wszystkie nowinki z Nintendowego światka. A może chcesz jednak coś innego? Kliknij tutaj aby zobaczyć poradnik dotyczący przenośnych konsol Nintendo.


3 komentarze :

  1. Czy gry zakupione w eshop (konkretnie metroid prime trylogii) na gamecube , czyli cyfry , też potrzebują menory card ???

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój syn gra w Nintendo i bardzo często kupujemy dla niego coś na stronie https://4console.pl/ i zawsze jest tam super oferta. Ja nigdy nie przywiązywałem wagi do tego urządzenia, ale w końcu muszę spróbować, ponieważ jest dużo pozytywnych opinii. Jest to fajna forma rozrywki, jeśli jest konieczność siedzenia w domu. Super, że często pojawiają się nowości, jeśli chodzi o nowe gry. Wtedy urządzenie się nie nudzi.

    OdpowiedzUsuń
  3. Hej. Mamy nintendo wii u, to nasza pierwsza jajakolwiek konsola. Dokupilismy gry, ale wii i o ile wii u idzieorzez hdmi do smart tv tak gry wii pokazuja sie jedynie na ekranie konsoli a na tv pokazuje sie info, ze brak polaczenia z hdmi. Jak wracamy do wii u-wsio ok. Da rade wrzucic to na tv??

    OdpowiedzUsuń