Poradnik zakupowy – Nintendo Wii U oraz Nintendo 3DS

Mały poradnik czy warto inwestować w sprzęt Big N. Artykuł ten powstał ponieważ ostatnio coraz częściej widzę pytania czy warto kupić 3DSa/Wii U lub czym różnią się od siebie wszystkie te wersje jednej konsoli. Nie chcę tutaj pisać głodnych kawałków o tym, że Nintendo jest lepsze, a co innego jest gorsze – to tylko i wyłącznie kwestia gustu. Postaram podać się tutaj garść suchych faktów liczbowych oraz kompletnie obiektywnie do tego podejść od strony sprzętu. Wymienię również kilka gier na każdy z poniższych sprzętów, które polecam – to jak można się domyślić jest już zupełnie subiektywne. W związku z tym, oraz jako że po prostu nie we wszystko jeszcze mogłem zagrać, artykuł ten będzie aktualizowany co jakiś czas. Będzie on również dostępny zawsze pod ręką w menu z prawej strony jako oddzielna podstrona.

Zapewne zauważycie, że wszystko co polecam (oprócz Rayman Legends) jest ekskluzywne dla konsol Nintendo. Konsole Nintendo mają to do siebie, że te najlepsze gry na ich konsole są ich własne. Mógłbym polecić tutaj również Darksiders II, Mass Effect 3, itp., ale zdobycie tych gier akurat na tę konsolę jest trudne i drogie. To świetne pozycje same w sobie, ale będzie taniej, łatwiej i "kompletniej" (tak jak to w przypadku Injustice) kupienie ich na PC lub inne konsole.


Kilka pojęć na start:

Amiibo – figurki z bohaterami z gier Nintendo, które przechowują dane odnośnie danej gry i danej postaci z tej gry. Dzięki temu, np. mogę zabrać swoją postać do walki w Super Smash Bros. do kolegi. Lista wszystkich Amiibo i kompatybilnych gier jest tutaj.

Virtual Console – emulator gier retro na nowszych konsolach.

Cross-buy – system zakupów gier cyfrowych. Wystarczy zakupić grę na konsolę A, żeby móc w nią grać również na konsoli B. Nie ma potrzeby podwójnego wydawania pieniędzy... Nintendo jednak tego nie wspiera. Cross-buy najlepiej wypada na konsolach Sony.

Mii – nic innego jak avatar do naszego konta zarejestrowanego w konsoli imitującego naszą miniaturkę. Bez Mii nie da się założyć konta Nintendo ID. Mii można zmieniać, jednak Nintendo ID już nie.

Streetpass – system komunikacji między konsolami 3DS/2DS/NEW pełniący również funkcje społecznościowe. Kiedy konsole są wystarczająco blisko siebie, "widzą się" sygnalizując to zieloną diodą, zaś Mii zarejestrowane w konsoli spotykają się w aplikacji MiiPlaza. Tylko w tej aplikacji są minigry z Mii i tylko dzięki Streetpassom możliwe jest ich przejście. Niektóre gry wykorzystują Streetpassy do funkcji multiplayera. Wszystkie konsole 3DS/2DS/NEW są kompatybilne funkcjami Streetpass.

Miiverse – specjalny portal społecznościowy, tylko dla posiadaczy kont Nintendo ID. Dostępny jest przez przeglądarki ale również, a przede wszystkim najlepiej przeglądać go z poziomu konsoli. Wszystkie konsole Wii U i 3DS/2DS/NEW wspierają Miiverse.

Nintendo Wii U

Europejska premiera: 30.11.2012
Procesor: 1.24 GHz Tri-Core IBM PowerPC "Espress"
Pamięć: 2GB DDR3
Dysk: 8GB (Basic)/ 32 GB (Premium)
Dodatkowe: gniazdo na kartę SD, 4 gniazda USB na akcesoria/dysk zewnętrzny, gniazdo HDMI, gniazdo do sygnału analogowego, gniazdo do podłączenia sensor bara, napęd DVD, karta Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0 (do połączenia z kontrolerami), czytnik NFC wbudowany w Gamepada
Kompatybilność wsteczna: Tak, ze wszystkimi grami i akcesoriami na Wii + tytuły na Virtual Console
Blokada regionalna: Tak
Podstawowy kontroler: Wii U Gamepad (w zestawie z konsolą zawsze jeden)
Obsługiwanych kontrolerów naraz: 5 (1 Gamepad + 4 kontrolery od Wii). Dzięki specjalnemu rozgałęziaczowi można grać w 8 osób w Super Smash Bros. 4, wymaga to jednak dodatkowych padów do GameCube'a.

Wii U to najnowsza konsola domowa Nintendo. W zestawie z konsolą znajdziemy wszystko potrzebne do pierwszego uruchomienia sprzętu i gry. Istnieją dwie wersje konsoli: Basic oraz Premium. Wersja Basic ZAWSZE jest w białym kolorze i ZAWSZE ma 8 GB pamięci wewnętrznej. Analogicznie, wersja Premium ZAWSZE jest koloru czarnego i ZAWSZE MA 32 GB pamięci wewnętrznej. Obie wersje różnią się tylko i wyłącznie pojemnością dysku i kolorem obudowy. Pojemność dysku jest współdzielona zarówno dla systemu, jak i gier. W przypadku zbyt małej ilości miejsca na dysku, można przez USB podłączyć do konsoli pendrive lub dysk zewnętrzny 2.5 cala lub 3.5 cala. Należy mieć na uwadze to, że w przypadku dysków 2.5" prawdopodobnie trzeba będzie go podłączyć za pomocą kabla USB typu Y. Wii U nie odtwarza żadnych multimediów (filmów, muzyki, zdjęć), niezależnie czy są na dysku czy na płycie. 

Możliwe jest pobieranie gier w wersji cyfrowej za pomocą zainstalowanej aplikacji Nintendo eShop. W tym celu konieczne jest utworzenie konta w sklepie. Loginem jest Nintendo ID, jest to również nazwa naszego konta w konsoli. To Nintendo ID podajemy znajomym do wspólnej zabawy przez sieć. Każde Nintendo ID ma swój avatar, ludzika Mii. Na jednej konsoli może być utworzonych kilka kont. Niezależnie od tego, co pobrał/kupił jeden użytkownik, drugi może z pobranych rzeczy korzystać, pod warunkiem, że nie ma blokady rodzicielskiej, a tytuł ma oznaczenie PEGI +18. Każde konto może mieć inny kraj, ale nie może mieć innego kontynentu. Np. skoro mam europejską konsolę, mogę utworzyć konta na różne kraje europejskie, ale nie utworzę konta na USA. Na Nintendo eShop znajdują się gry na Wii U, indie oraz Virtual Console. Zakupy cyfrowe są przypisywane jednocześnie do konsoli i do konta. Nie będę mógł zalogować sie na swoje konto na konsoli kolegi. W gamepadzie wbudowany jest już czytnik NFC, który pozwala na stosowanie Amiibo w kompatybilnych grach.

Polecane gry Wii U:
  •  Mario Kart 8 (Wyścigi),
  •  Rayman Legends (Platformówka 2D),
  •  Yoshi's Wolly World (Platformówka 2D),
  •  Pikmin 3 (Strategia),
  •  The Legend of Zelda: Wind Waker HD (Przygodówka akcji),
  •  The Legend of Zelda: Twilight Princess HD (Przygodówka akcji),
  •  Super Mario 3D World (Platformówka 3D),
  •  Star Fox Zero (Akcja),
  •  Bayonetta 2 (Akcja, Slasher),
  •  Xenoblade Chonicles X (RPG),
  •  Donkey Kong Country: Tropical Freeze (Platformówka 2D),
  •  LEGO City Undercover (Przygodówka Akcji),
  •  Super Smash Bros. for Wii U (Bijatyka),
 Polecane gry z Virtual Console:
  •  Earthbound Beginnings [NES] (jRPG) - po raz pierwszy dostępne poza Japonią,
  •  Earthbound [NES] (jRPG) - po raz pierwszy dostępne poza Japonią i Ameryką,
  •  Super Mario Bros.: Lost Levels [NES] (Platformówka 2D),
  •  Super Mario World [SNES] (Platformówka 2D),
  •  Super Metroid [SNES] (Przygodówka akcji),
  •  The Legend of Zelda: A Link to the Past [SNES] (Przygodówka akcji),
  •  The Legend of Zelda: Ocarina of Time [N64] (Przygodówka akcji),
  •  Super Mario 64 [N64] (Platformówka 3D),
  •  Golden Sun [GBA] (RPG),
  •  Mario & Luigi: Superstar Saga [GBA] (RPG)
  •  Metroid: Zero Mission [GBA] (Przygodówka akcji),
  •  Metroid Fusion [GBA] (Przygodówka akcji),
  •  New Super Mario Bros. [NDS] (Platformówka 2D),
  •  The Legend of Zelda: Phantom Hourglass [NDS] (Przygodówka akcji),
  •  The Legend of Zelda: Spirit Tracks [NDS] (Przygodówka akcji),
  •  Metroid Prime Trilogy [Wii] (Adventure FPS),
  •  Xenoblade Chronicles [Wii] (RPG).

Moim zdaniem: Wii U to najlepsza obecnie konsola Nintendo na rynku. Gier specjalnie pod tę konsolę jest niewiele, ale są najwyższej jakości działają w 1080p w 60 klatkach, a dzięki kompatybilności wstecznej i niskim cenom gier VC to najlepszy wybór jeśli chodzi o konsolę imprezową, ale nie tylko. Te gry dostarczają niemało frajdy na co dzień, w trakcie samotnych wieczorów.


Nintendo 3DS/Nintendo 3DS XL

Europejska premiera: 25.03.2011
Procesor: Dual-Core ARM11 MPCore, single-core ARM9
Pamięć: 128 MB FCRAM, 6 MB VRAM
Dysk: 1GB + 2GB karta SD / 4GB w 3DSXL
Dodatkowe: 2 ekrany, dolny dotykowy, górny wyświetlający obraz w 3D bez konieczności używania okularów
Kompatybilność wsteczna: Tak, ze wszystkimi grami na Nintendo DS + tytuły na Virtual Console
Blokada regionalna: Tak
Multiplayer: Bezprzewodowy lokalnie/przez sieć

Nintendo 2DS

Europejska premiera: 12.10.2013
Procesor: Dual-Core ARM11 MPCore, single-core ARM9
Pamięć: 128 MB FCRAM, 6 MB VRAM
Dysk: 1GB + 4GB karta SD
Dodatkowe: 2 ekrany, dolny dotykowy
Kompatybilność wsteczna: Tak, ze wszystkimi grami na Nintendo DS + tytuły na Virtual Console
Blokada regionalna: Tak
Multiplayer: Bezprzewodowy lokalnie/przez sieć

Tym razem jest nieco bardziej skomplikowanie. Tutaj ludziom wszystko się miesza i stąd powstają pytania "co kupić?". Wbrew pozorom mamy do czynienia tutaj cały czas z jedną i tą samą konsolą – Nintendo 3DS – ale w jej róznych wersjach. Postaram się opisać drobne różnice najprościej jak potrafię.

Nintendo 3DS wyszło jako pierwsze. Nintendo 3DS i Nintendo 3DS XL różnią się od siebie tylko rozmiarem. Wszystkie dane techniczne pozostają takie same.

Nintendo 2DS to tak naprawdę Nintendo 3DS w innej obudowie – nieskładanej. W tej konsoli brakuje również wsparcia dla efektu 3D. Poza tym, jak widać po danych technicznych, nie ma żadnych różnic. Wersja ta powstała w trosce o najmłodszych. Efekt 3D dla dzieci poniżej 6. roku życia może być szkodliwy, ponieważ wtedy kształtuje im się jeszcze wzrok. Nieskładana obudowa to również puszczenie oka w stronę rodziców – konsola bez zawiasów jest mniej podatna na uszkodzenia zewnętrzne, a że nie ma tu zawiasów w ogóle, nie połamią się. Nintendo 2DS oraz 3DS XL nie mają ładowarki w zestawie. Należy ją dokupić oddzielnie.

Bez znaczenia, którą wersję wybieramy, środek i system wygląda identycznie. Podobnie jak w przypadku Wii U, możliwe jest dokonywanie zakupów cyfrowych w Nintendo eShop. W tym celu, tak samo potrzebne jest konto z ludzikiem Mii. Konsola przenośna pozwala jednak na założenie jednego konta na jednej konsoli. Połączone konto, nie może zostać od niej odłączone. Zakupy są przypisywane i do konsoli i do konta. Tracąc konsolę, nie wystarczy zalogować się na swoje dotychczasowe konto. Jeśli chcemy odzyskać utracone gry, nie obędzie się bez skontaktowania się z supportem Nintendo. Można jednak przenieść dane z jednej konsoli do drugiej, za pomocą opcji System transfer.  Należy wtedy jednak pamiętać, że WSZYSTKO co jest na nowej konsoli zostanie nadpisane danymi ze starej konsoli. Można dokonać transferu danych nawet z Nintendo DSi.

"Goła" konsola nie jest kompatybilna z figurkami Amiibo. Żeby użyć figurki z Nintendo 3DS/2DS potrzebujemy oddzielnego czytnika amiibo - ten łączy się z konsolą przez podczerwień. Nintendo 3DS/2DS jest kompatybilne wstecz z grami z Nintendo DS, ma także swoje indywidualne tytuły na Virtual Console

Polecane gry na Nintendo 3DS:
  •  The Legend of Zelda: Ocarina of Time 3D (Przygodówka akcji),
  •  The Legend of Zelda: Majora's Mask 3D (Przygodówka akcji),
  •  Star Fox 64 3D (Akcja),
  •  Cave Story (Platformówka 2D) - dostępna tylko na eShopie,
  •  Phoenix Wright Trilogy (Przygodówka Point&Click, Visual Novel) - dostępna tylko na eShopie,
  •  Phoenix Wright: Dual Destinies (Przygodówka Point&Click, Visual Novel)- dostępna tylko na eShopie,
  •  Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance (RPG),
  •  Fire Emblem: Awakening (Strategia),
  •  Virtue's Last Reward (Visual Novel),
  •  Super Smash Bros. for 3DS (Bijatyka).

 Polecane gry z Virtual Console:
  •  The Legend of Zelda: Link's Awakening DX [GBC] (Przygodówka akcji),
  •  Pokemon Red/Blue/Yellow Version [GB] (RPG),
  •  Wario Land 3 [GBC] (Platformówka 2D).

NEW Nintendo 3DS/NEW Nintendo 3DS XL

Europejska premiera: 13.02.2015
Procesor: 268 MHz ARM11 MPCore quad-core
Pamięć:  256 MB (64MB dla systemu), 10 MB VRAM
Dysk: 1GB + 4GB karta SD
Dodatkowe: 2 ekrany, dolny dotykowy, górny wyświetlający obraz w 3D bez konieczności używania okularów, C-Stick jako drugi analog, wbudowany czytnik NFC do Amiibo
Kompatybilność wsteczna: Tak, ze wszystkimi grami na Nintendo DS + tytuły na Virtual Console
Blokada regionalna: Tak
Multiplayer: Bezprzewodowy lokalnie/przez sieć

NEW Nintendo 3DS to najnowsza konsola przenośna. Różni się danymi technicznymi od swoich poprzedników, lepszym efektem 3D, dodatkowym "analogiem" oraz baterią. Ta konsola również wyszła w dwóch wersjach, zwykłej i XL. NEW Nintendo 3DS oraz NEW Nintendo 3DS XL  mają takie same dane techniczne. Różnica jest, oczywiście, w rozmiarach oraz obudowie. W NEW Nintendo 3DS są tzw. cover plates - nakładki na obudowy w celu personalizacji własnej konsolki. Nakładki takie są łatwo dostępne również w Polsce i jest to dobra alternatywa dla osób, które kiedyś lubiły bawić się w oklejanie swoich kieszonsolek. Tym razem nie niszczymy naszego sprzętu, ale faktycznie go upiększamy. NEW Nintendo 3DS XL nie ma obudowy przystosowanej do zmiany tych nakładek.

NEW Nintendo 3DS wspiera wszystkie gry, które zostały wymienione powyżej, ale ma też swoje ekskluzywne tytuły. Niedawno konsola dostała wsparcie Virtual Console gier  na SNESa. NEW Nintendo 3DS ma też wbudowany czytnik NFC do Amiibo, dzięki czemu nie jest wymagany żaden dodatkowy zakup.  Z drugiej strony w pudle z konsolą nie ma ładowarki – należy ją dokupić oddzielnie.

Gry TYLKO na NEW Nintendo 3DS:
  •  Xenoblade Chronicles 3D (RPG) - port wersji na Wii,
  •  The Binding of Isaac Rebirth (Przygodówka akcji),

Moim zdaniem: Jeśli masz Nintendo 3DS/2DS trochę bez sensu jest wymiana konsoli na NEW. Sam do tej pory korzystam ze starego Nintendo 3DS (tzw. classica, nie XL). Eklsuzywnych tytułów jest garść, jak widać, zaś dodatkowe "ficzery" z nowej konsoli w starych grach są znikome. Jeśli natomiast stoisz przed zakupem pierwszej kieszonsolki, NEW Nintendo 3DS prawdopodobnie będzie najlepszym wyjściem.
 
Tyle na dzisiaj. Jako, że wszystkie wyżej wymienione konsole są kompatybilne wstecz, następnym razem zaktualizuję wpis o moich ulubieńców: Nintendo DS i Wii.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz